VJ0603D470GXBAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D470GXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
VJ HIFREQ
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Width :
787.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
47pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
VJ0603D470GXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603D470GXBAP
VJ HIFREQ 47pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D470GXBAP Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0603D470GXBAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm