VJ0603D430GXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D430GXPAJ
Description
CAP CER 43PF 250V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
43pF
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
939.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0603D430GXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D430GXPAJ
VJ HIFREQ 43pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D430GXPAJ Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0603D430GXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm