VJ0603D3R9BLCAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D3R9BLCAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.9PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
VJ HIFREQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
939.8μm
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
3.9pF
Datasheets
VJ0603D3R9BLCAP
Vishay / Vitramon VJ0603D3R9BLCAP
VJ HIFREQ 3.9pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R9BLCAP Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0603D3R9BLCAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm