VJ0603D3R6DXXAJ
Mfr.Part #
VJ0603D3R6DXXAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 25V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
3.6pF
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±0.5pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Width :
787.4μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ0603D3R6DXXAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D3R6DXXAJ
VJ HIFREQ 3.6pF 25V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R6DXXAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0603D3R6DXXAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm