VJ0603D3R6CXCAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D3R6CXCAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.6PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6002mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
787.4μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
3.6pF
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ HIFREQ
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
VJ0603D3R6CXCAP
Vishay / Vitramon VJ0603D3R6CXCAP
VJ HIFREQ 3.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R6CXCAP Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0603D3R6CXCAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm