VJ0603D3R3CLCAC
Mfr.Part #
VJ0603D3R3CLCAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Series :
VJ HIFREQ
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3.3pF
Feature :
High Q, Low Loss
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness :
939.8μm
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
VJ0603D3R3CLCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D3R3CLCAC
VJ HIFREQ 3.3pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R3CLCAC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D3R3CLCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm