VJ0603D3R0DXCAP
Mfr.Part #
VJ0603D3R0DXCAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 200V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6002mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
787.4μm
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
3pF
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603D3R0DXCAP
Vishay / Vitramon VJ0603D3R0DXCAP
VJ HIFREQ 3pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R0DXCAP Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D3R0DXCAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm