VJ0603D3R0DXCAJ
Mfr.Part #
VJ0603D3R0DXCAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 200V C0G/NP0 0603
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.5pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3pF
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0603D3R0DXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D3R0DXCAJ
VJ HIFREQ 3pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R0DXCAJ Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
VJ0603D3R0DXCAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm