VJ0603D3R0CXCAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D3R0CXCAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
939.8μm
Length :
1.6002mm
Width :
787.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
3pF
Feature :
High Q, Low Loss
Series :
VJ HIFREQ
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
VJ0603D3R0CXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D3R0CXCAJ
VJ HIFREQ 3pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D3R0CXCAJ Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D3R0CXCAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm