VJ0603D3R0BXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D3R0BXCQJHT
Description
CAP CER 3.0 PF 200V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Vishay
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
3 pF
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Brand :
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±0.1pF
Series :
VJ HIFREQ HT
Features :
High Temperature
Packaging :
MouseReel
Package :
Cut Tape (CT)
Class :
Class 1
RoHS :
Details
Lead Style :
Datasheets
VJ0603D3R0BXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D3R0BXCQJHT
VJ HIFREQ HT 3 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)