VJ0603D390FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D390FXPAJ
Description
CAP CER 39PF 250V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Weight :
2.012816mg
Capacitance :
39pF
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
16 Weeks
Published :
Datasheets
VJ0603D390FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D390FXPAJ
VJ HIFREQ 39pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D390FXPAJ Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
VJ0603D390FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V