VJ0603D360GXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D360GXPAJ
Description
CAP CER 36PF 250V C0G/NP0 0603
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
939.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
36pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603D360GXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D360GXPAJ
VJ HIFREQ 36pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D360GXPAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D360GXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm