VJ0603D360FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D360FXPAJ
Description
CAP CER 36PF 250V C0G/NP0 0603
Length :
1.6002mm
Width :
800μm
Height :
940μm
Voltage - Rated :
250V
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
16 Weeks
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
36pF
Feature :
High Q, Low Loss
Weight :
2.012816mg
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
VJ HIFREQ
Voltage - Rated DC :
250V
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Datasheets
VJ0603D360FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D360FXPAJ
VJ HIFREQ 36pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D360FXPAJ Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
VJ0603D360FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V