VJ0603D330FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D330FXPAJ
Description
CAP CER 33PF 250V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
33pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6002mm
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0603D330FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D330FXPAJ
VJ HIFREQ 33pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D330FXPAJ Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.
VJ0603D330FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V