VJ0603D301JXAAJ
Mfr.Part #
VJ0603D301JXAAJ
Description
CAP CER 300PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
300pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ0603D301JXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D301JXAAJ
VJ HIFREQ 300pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D301JXAAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0603D301JXAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm