VJ0603D300FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D300FXPAJ
Description
CAP CER 30PF 250V C0G/NP0 0603
16 Weeks
Height :
940μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
30pF
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6002mm
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0603D300FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D300FXPAJ
VJ HIFREQ 30pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D300FXPAJ Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.
VJ0603D300FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V