VJ0603D2R7DLPAC
Mfr.Part #
VJ0603D2R7DLPAC
Description
CAP CER 2.7PF 250V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
High Q, Low Loss
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RF, Microwave, High Frequency
Mount :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
2.7pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6002mm
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±0.5pF
Series :
VJ HIFREQ
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ0603D2R7DLPAC
Vishay / Vitramon VJ0603D2R7DLPAC
VJ HIFREQ 2.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D2R7DLPAC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0603D2R7DLPAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm