VJ0603D2R4BXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D2R4BXCQJHT
Description
CAP CER 2.4 PF 200V C0G 0603
Stock
940
In Stock :
940
Ceramic Capacitors
Ratings :
Capacitance :
2.4 pF
Features :
High Temperature
Lead Spacing :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Package :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Series :
VJ HIFREQ HT
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±0.1pF
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Vishay
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
200V
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Datasheets
VJ0603D2R4BXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D2R4BXCQJHT
VJ HIFREQ HT 2.4 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)