VJ0603D2R0BXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D2R0BXCQJHT
Description
CAP CER 2.0 PF 200V C0G 0603
Stock
805
In Stock :
805
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Brand :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Class :
Class 1
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Cut Tape (CT)
Vishay
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Style :
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
200V
Height - Seated (Max) :
Features :
High Temperature
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Product Type :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Series :
VJ HIFREQ HT
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Tolerance :
±0.1pF
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Capacitance :
2 pF
Datasheets
VJ0603D2R0BXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D2R0BXCQJHT
VJ HIFREQ HT 2 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)