VJ0603D270FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D270FXPAJ
Description
CAP CER 27PF 250V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
27pF
Height :
940μm
Voltage - Rated :
250V
Series :
VJ HIFREQ
Length :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603D270FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D270FXPAJ
VJ HIFREQ 27pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D270FXPAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
VJ0603D270FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V