VJ0603D241GLAAJ
Mfr.Part #
VJ0603D241GLAAJ
Description
CAP CER 240PF 50V C0G/NP0 0603
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±2%
Capacitance :
240pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0603D241GLAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D241GLAAJ
VJ HIFREQ 240pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D241GLAAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D241GLAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm