VJ0603D220FXPAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D220FXPAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric :
C0G
Series :
VJ HIFREQ
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
22pF
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
787.4μm
Thickness :
939.8μm
Datasheets
VJ0603D220FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D220FXPAJ
VJ HIFREQ 22pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D220FXPAJ Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
VJ0603D220FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V