VJ0603D200FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D200FXPAJ
Description
CAP CER 20PF 250V C0G/NP0 0603
939.8μm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
20pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ0603D200FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D200FXPAJ
VJ HIFREQ 20pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D200FXPAJ Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ0603D200FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V