VJ0603D1R8BXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D1R8BXPAJ
Description
CAP CER 1.8PF 250V C0G/NP0 0603
Stock
16
In Stock :
16
Ceramic Capacitors
Published :
2012
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
787.4μm
Depth :
800μm
Lead Free :
Lead Free
Weight :
2.012816mg
Capacitance :
1.8pF
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
940μm
Length :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Metric) :
1608
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
939.8μm
Voltage :
250V
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
VJ0603D1R8BXPAJ
Introducing Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0603D1R8BXPAJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250V, VJ0603D1R8BXPAJ pinout, VJ0603D1R8BXPAJ datasheet PDF, VJ0603D1R8BXPAJ amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0603D1R8BXPAJ ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Vitramon VJ0603D1R8BXPAJ
VJ HIFREQ 1.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)