VJ0603D1R8BXCQJHT
Mfr.Part #
VJ0603D1R8BXCQJHT
Description
CAP CER 1.8 PF 200V C0G 0603
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Series :
VJ HIFREQ HT
Package :
Cut Tape (CT)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Vishay
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate :
Tolerance :
±0.1pF
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Features :
High Temperature
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Lead Style :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Brand :
Packaging :
MouseReel
Capacitance :
1.8 pF
Thickness (Max) :
0.037" (0.94mm)
Class :
Class 1
Datasheets
VJ0603D1R8BXCQJHT
Vishay / Vitramon VJ0603D1R8BXCQJHT
VJ HIFREQ HT 1.8 pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 200°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)