VJ0603D1R8BLAAC
Mfr.Part #
VJ0603D1R8BLAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0603
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
939.8μm
VJ HIFREQ
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1pF
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
1.8pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Width :
787.4μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603D1R8BLAAC
Vishay / Vitramon VJ0603D1R8BLAAC
VJ HIFREQ 1.8pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R8BLAAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
VJ0603D1R8BLAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm