VJ0603D1R7DXCAJ
Mfr.Part #
VJ0603D1R7DXCAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.7PF 200V C0G/NP0 0603
VJ HIFREQ
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±0.5pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
1.7pF
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
VJ0603D1R7DXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D1R7DXCAJ
VJ HIFREQ 1.7pF 200V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R7DXCAJ Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D1R7DXCAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm