VJ0603D1R5DXBAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D1R5DXBAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1.5pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
787.4μm
Length :
1.6002mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ HIFREQ
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.5pF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
939.8μm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
VJ0603D1R5DXBAP
Vishay / Vitramon VJ0603D1R5DXBAP
VJ HIFREQ 1.5pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R5DXBAP Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D1R5DXBAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm