VJ0603D1R4CXCAC
Mfr.Part #
VJ0603D1R4CXCAC
Description
CAP CER 1.4PF 200V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
1.4pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Datasheets
VJ0603D1R4CXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603D1R4CXCAC
VJ HIFREQ 1.4pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R4CXCAC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0603D1R4CXCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm