VJ0603D1R0CLPAP
Mfr.Part #
VJ0603D1R0CLPAP
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
250V
Length :
1.6002mm
16 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
0603 (1608 Metric)
Width :
787.4μm
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
VJ0603D1R0CLPAP
Vishay / Vitramon VJ0603D1R0CLPAP
VJ HIFREQ 1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R0CLPAP Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
VJ0603D1R0CLPAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm