VJ0603D1R0BXPAP
Mfr.Part #
VJ0603D1R0BXPAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6002mm
Feature :
High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ HIFREQ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
787.4μm
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
1pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.1pF
Datasheets
VJ0603D1R0BXPAP
Vishay / Vitramon VJ0603D1R0BXPAP
VJ HIFREQ 1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R0BXPAP Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
VJ0603D1R0BXPAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm