VJ0603D1R0BXAAP
Mfr.Part #
VJ0603D1R0BXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0603
RF, Microwave, High Frequency
Published :
Feature :
High Q, Low Loss
Length :
1.6002mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±0.1pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
1pF
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ HIFREQ
Width :
787.4μm
Thickness :
939.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ0603D1R0BXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603D1R0BXAAP
VJ HIFREQ 1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D1R0BXAAP Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0603D1R0BXAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm