VJ0603D180MLPAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D180MLPAJ
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
Length :
1.6002mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
250V
Width :
787.4μm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Series :
VJ HIFREQ
Datasheets
VJ0603D180MLPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D180MLPAJ
VJ HIFREQ 18pF 250V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D180MLPAJ Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0603D180MLPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm