VJ0603D180JXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D180JXPAJ
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0603
Stock
586
In Stock :
586
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
2005
Case Code (Metric) :
1608
Weight :
2.012816mg
Width :
787.4μm
Voltage :
250V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
250V
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
940μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated :
250V
Length :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
18pF
Datasheets
VJ0603D180JXPAJ
Introducing Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0603D180JXPAJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, VJ0603D180JXPAJ pinout, VJ0603D180JXPAJ datasheet PDF, VJ0603D180JXPAJ amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay / Vitramon VJ0603D180JXPAJ ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Vitramon VJ0603D180JXPAJ
VJ HIFREQ 18pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)