VJ0603D180GXCAJ
Mfr.Part #
VJ0603D180GXCAJ
Description
CAP CER 18PF 200V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Width :
787.4μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
18pF
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ0603D180GXCAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D180GXCAJ
VJ HIFREQ 18pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D180GXCAJ Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
VJ0603D180GXCAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm