VJ0603D180FXPAJ
Mfr.Part #
VJ0603D180FXPAJ
Description
CAP CER 18PF 250V C0G/NP0 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
250V
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Series :
VJ HIFREQ
Height :
940μm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
18pF
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
250V
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Metric) :
Length :
1.6002mm
Datasheets
VJ0603D180FXPAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D180FXPAJ
VJ HIFREQ 18pF 250V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D180FXPAJ Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
VJ0603D180FXPAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V