VJ0603D151GXAAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603D151GXAAR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Q, Low Loss
Width :
787.4μm
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VJ HIFREQ
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
150pF
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
VJ0603D151GXAAR
Vishay / Vitramon VJ0603D151GXAAR
VJ HIFREQ 150pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D151GXAAR Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
VJ0603D151GXAAR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm