VJ0603D120GXAAJ
Mfr.Part #
VJ0603D120GXAAJ
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
12pF
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±2%
Datasheets
VJ0603D120GXAAJ
Vishay / Vitramon VJ0603D120GXAAJ
VJ HIFREQ 12pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D120GXAAJ Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ0603D120GXAAJ Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm