VJ0603D100JXAAC
Mfr.Part #
VJ0603D100JXAAC
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10pF
Series :
VJ HIFREQ
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Width :
787.4μm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ0603D100JXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603D100JXAAC
VJ HIFREQ 10pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603D100JXAAC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
VJ0603D100JXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm