VJ0603A820GXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A820GXAAC
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
82pF
C0G NP0
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
VJ0603A820GXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A820GXAAC
VJ 82pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A820GXAAC Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
VJ0603A820GXAAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V