VJ0603A680JXAAC
Mfr.Part #
VJ0603A680JXAAC
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0603
C0G
Weight :
2.012816mg
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
Width :
800μm
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
68pF
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
920μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0603A680JXAAC
Vishay / Vitramon VJ0603A680JXAAC
VJ 68pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)