VJ0603A5R6DXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A5R6DXJPW1BC
Description
CAP CER 5.6PF 16V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated DC :
16V
Height :
950μm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
5.6pF
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
800μm
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
GENERAL PURPOSE
Weight :
2.012816mg
Series :
VJ
Vishay / Vitramon VJ0603A5R6DXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±0.5pF 5.6pF