VJ0603A561GXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A561GXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
C0G
Length :
1.6mm
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
560pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ0603A561GXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603A561GXAAP
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A561GXAAP Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ0603A561GXAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V