VJ0603A561FXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A561FXJPW1BC
Description
CAP CER 560PF 16V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
950μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
560pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
16V
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±1%
Dielectric :
C0G
Vishay / Vitramon VJ0603A561FXJPW1BC
VJ 560pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)