VJ0603A560JXBMC
Mfr.Part #
VJ0603A560JXBMC
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
920μm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
56pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
VJ0603A560JXBMC
Vishay / Vitramon VJ0603A560JXBMC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 56pF