VJ0603A560GXCAC
Mfr.Part #
VJ0603A560GXCAC
Description
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 0603
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
56pF
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
VJ0603A560GXCAC
Vishay / Vitramon VJ0603A560GXCAC
VJ 56pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A560GXCAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
VJ0603A560GXCAC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V