VJ0603A560GXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A560GXBCW1BC
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
Capacitance :
56pF
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
VJ
Case Code (Metric) :
Height :
950μm
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±2%
C0G NP0
Vishay / Vitramon VJ0603A560GXBCW1BC
VJ 56pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)