VJ0603A470JXBAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A470JXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
920μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Capacitance :
47pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
800μm
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ0603A470JXBAC
Vishay / Vitramon VJ0603A470JXBAC
VJ 47pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)