VJ0603A391FXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ0603A391FXJPW1BC
Description
CAP CER 390PF 16V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Tolerance :
±1%
Length :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
390pF
Published :
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
950μm
Weight :
2.012816mg
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Operating Temperature :
125°C
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Vishay / Vitramon VJ0603A391FXJPW1BC
VJ 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±1% 390pF