VJ0603A391FXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0603A391FXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.038 0.97mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
390pF
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
VJ0603A391FXAAP
Vishay / Vitramon VJ0603A391FXAAP
VJ 390pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
VJ0603A391FXAAP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0603A391FXAAP Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V